Trh hypoték v roce 2016? Úrokové sazby by růst neměly.

V první polovině loňského roku klesly úrokové sazby na rekordní minimum těsně nad dvě procenta a tento trend si udržely po celý rok. Nejinak by tomu mělo být i v příštím roce, shodují se banky. "Výše úrokových sazeb se během příštího roku nijak zásadně nezmění," potvrzuje Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky, která je jedničkou celého trhu.

Průměrná úroková sazba klesá již několik let v řadě. Obrat nastal někdy na přelomu roku 2008 a 2009, kdy svět zasáhla ekonomická krize. Na to reagovala i česká národní banka svou měnovou politikou a snížením úrokových sazeb, což se poté projevilo ve zlevňování úvěrů, hypoték nevyjímaje. Výše úroků se odvíjí od několika faktorů. Základem je výše úrokových sazeb ČNB, od kterých se odvíjí cena peněz na trhu, za kterou si banky půjčují. A protože kvůli nadbytku peněz šla jejich cena v posledních měsících dolů, můžeme se podle některých odborníků dočkat nového rekordního minima.


Zdroj: Fincentrum Hypoindex
Rok 2015 …

Poptávka po hypotečních úvěrech v roce 2015 překonala všechna očekávání. Byl překonán rekord v počtu sjednaných hypoték i celkový objem půjčených peněz. Loni se rozpůjčoval téměř 200 miliard korun, což bylo skoro o čtvrtinu více než v roce předešlém. Byl překonán i dosavadní rekord z roku 2013, jenž činil 158,8 miliard. Počet sjednaných hypotečních úvěrů pak přesáhl rekordních 100000, což znamená, že každý stý člověk v zemi bez ohledu na věk a narození si v loňském roce uzavřel na sebe hypotéku.


Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Rok 2016 …

Dle názorů řady odborníků z oboru můžeme v letošním roce očekávat podobné úrokové sazby z roku předcházejícího. Hypoteční boom z roku 2015 by tedy mohl pokračovat. Mluvíme o sazbách v průměru lehce nad dvě procenta, ale potkáváme se v jednotlivých případech velmi běžně s úrokem i pod dvě procenta. V rámci konkurenčního boje nabízí banky během roku klientům různé úrokové akce a lákají je pod svá křídla. Ne vždy ale nejnižší úroková sazba znamená pro konečného spotřebitele nejvýhodnější podmínky pro uzavření hypotečního úvěru, ve kterém mohou být skryty různé poplatky.

Pro jednotlivá nezávislá porovnání ve světě hypoték jsme tady pro Vás i v roce 2016 – tým Consilium Investment.

Ing.Jakub Sklenář, Consilium Investment