Pořiďte si mercedes, abyste mohli jezdit bavorákem!

Abyste se nemuseli spoléhat na státní penzi (pokud nějaká bude), budujte majetek pro budoucí výplatu renty podle osvědčeného vzoru. Třetinu směřujte do nemovitostí na pronájem, třetinu do portfolia finančních aktiv a třetinu do vlastního byznysu.

Mercedes znamená diverzifikaci

Pokud dodržíte rozdělení na třetiny, koláčový graf Vašeho majetku bude připomínat znak Mercedesu. A právě různý profil výnosu, rizika a likvidity zmíněných třetin majetku zajistí stabilní předpoklady pro výplatu Vaší budoucí renty. Pokud nejste podnikatelé, nepodnikáte a nepočítáte s tím, že byste podnikali, Váš majetek by zhruba z poloviny měly činit nemovitosti na pronájem a zhruba polovinu finanční aktiva, jako jsou fondy, akcie a dluhopisy.

Kde je nejlepší začít

Podnikatelé začínají vlastním byznysem, potom nakupují nemovitosti na pronájem a naposledy budují finanční aktiva, se kterými mají nejméně starostí. Zaměstnanec by měl začít z druhé strany. Nejprve budovat finanční aktiva a teprve později pořizovat nemovitosti na pronájem. Proč? Nemovitost je sama o sobě příliš velká část majetku. Nedá se rozdělit. A tudíž nákup jedné nemovitosti je v přímém rozporu s principem diverzifikace. Pokud jde o nemovitost v ČR, nepomůže ani s diverzifikací měnovou. Takže jako zaměstnanec začněte s budováním portfolia finančních aktiv, díky tomu můžete lépe diverzifikovat a potom, až budete mít trochu více majetku – milion, dva, tři, směřujte k nemovitostem na pronájem.

Článek z deníku E15., napsal Lukáš Malý.